пʼятниця, 31 серпня 2018 р.

Готуємось до ЗНО

Картинки по запросу зно 2018

Освітня платформа Eduget запустила безкоштовні онлайн-курси з підготовки до ЗНО в рамках проекту Be Smart. Переглянути курси можна…
OSVITORIA.MEDIA




7 цікавенних сайтів. Є з чого вибрати на будь-який рівень і смак.
ZNOCLUB.COM



Демонстраційні варіанти тестів аналогічні тим, які будуть запропоновані на зовнішньому оцінюванні
OSVITA.UA


Що  нового чекає на учасників 
ЗНО 2018 року?

Похожее изображение
Українським центром оцінювання якості освіти внесено суттєві зміни до змісту тестових робіт ЗНО з англійської, іспанської, німецької та французької мов.
У 2018 році всі тести з іноземної мови міститимуть нову частину «Розуміння мови на слух (аудіювання)». На виконання завдань цієї частини відведено 30 хвилин.
Учасникам тестування буде запропоновано почергово прослухати кілька аудіозаписів тривалістю від 10 секунд до 3 хвилин та відповісти на запитання.
Завдання з аудіювання перевірятимуть здатність розуміти почуте й вибирати необхідну інформацію з прослуханих текстів.
У УЦОЯО зазначають, що зміст і складність тестів з іноземних мов відповідатиме програмі зовнішнього незалежного оцінювання, яка враховує специфіку вивчення іноземної мови на рівні стандарту або академічному та на профільному рівні. Тому тестування передбачатиме виконання сертифікаційної роботи, що містить завдання різних рівнів складності.
Усі тести складатимуться з 59 завдань. Результат виконання всіх завдань тесту буде зараховано як результат ЗНО під час прийому до закладів вищої освіти.
Випускники, які оберуть іноземну мову як предмет державної підсумкової атестації, отримають результат ДПА залежно від рівня, на якому вони цю мову вивчали. 
Для тих, хто вивчав мову на профільному рівні, оцінкою за ДПА буде результат виконання всіх завдань, а для тих, хто вивчав мову на рівні стандарту або академічному, оцінкою за ДПА буде результат виконання 43 завдань тесту.
новації зно 2018
Англійська мова
У 2018 році зовнішнє незалежне оцінювання з англійської мови відбудеться 01 червня.
Випускники загальноосвітніх навчальних закладів поточного року можуть обрати англійську мову як третій предмет для проходження державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання.
Зміст сертифікаційної роботи з англійської мови визначено Програмою зовнішнього незалежного оцінювання з іноземних мов, затвердженою Міністерством освіти і науки України. Програму розроблено на основі чинних навчальних програм з іноземних мов для загальноосвітніх навчальних закладів.
Сертифікаційна робота з англійської мови налічує 59 завдань різних форм та складається з чотирьох частин: «Розуміння мови на слух (аудіювання)» (16 завдань), «Читання» (22 завдання), «Використання мови» (20 завдань) і «Письмо» (одне завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю). 
Максимальна кількість балів, яку можна набрати, правильно виконавши всі завдання, – 72. На виконання сертифікаційної роботи відведено 150 хвилин.
При визначенні результату зовнішнього незалежного оцінювання з англійської мови за шкалою 100–200 балів ураховують тестовий бал, отриманий учасником за виконання всіх завдань сертифікаційної роботи. Визначення тестового бала здійснюється на основі схем нарахування балів за виконання завдань сертифікаційної роботи (подано в Характеристиці сертифікаційної роботи) та Критеріїв оцінювання завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю.
У процесі визначення результатів зовнішнього незалежного оцінювання за шкалою 100–200 балів буде встановлено поріг «склав/не склав» – мінімальний тестовий бал, який за виконання сертифікаційної роботи може отримати учасник із мінімальним рівнем знань. На основі тестового бала кожного учасника, який подолав поріг «склав/не склав», буде визначено його рейтингову оцінку за шкалою 100–200 балів.
Учасники, які подолають поріг «склав/не склав», зможуть узяти участь у конкурсному відборі до вищих навчальних закладів.
Випускники загальноосвітніх навчальних закладів поточного року, які обрали англійську мову для проходження державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання, також отримають оцінку за шкалою 1–12 балів. У такому разі в процесі визначення результату буде використано тестовий бал, отриманий учасником за виконання завдань № 1-16 частини «Розуміння мови на слух (аудіювання)», № 17–32 частини «Читання», № 49–58 частини «Використання мови» та № 59 частини «Письмо».
Результати зовнішнього незалежного оцінювання з англійської мови будуть розміщені на інформаційних сторінках учасників до 15 червня 2018 року.

стріла
Новації стосуються, в першу чергу, випускників коледжів та профтехучилищ. Вони будуть вперше складати ДПА у форматі ЗНО з української мови. Це буде обов’язковий крок для всіх випускників.
Про це повідомив директор УЦОЯО Вадим Карандій на прес-конференції на тему «Результати ЗНО – 2017: тенденції та висновки», яка відбулася 10 серпня 2017 року.
стріла
Інше нововведення стосується ЗНО з іноземних мов. Уже вирішено, що з’явиться аудіювання окремим блоком. А також тести будуть двох рівнів В1 та В2 для ДПА.
стріла
Третя новина для невеликої категорії учасників. Тести ЗНО з мови та літератури, математики та історії України будуть адаптовані для осіб з порушенням зору.
Це ще, очевидно, не всі зміни ЗНО 2018 року, тому слідкуйте за новинами. 
http://znoclub.com
Поріг тесту ЗНО з іноземних мов
склав 14 тестових балів
14 червня експертна комісія Українського центру оцінювання якості освіти встановила поріг "склав/не склав" для зовнішнього незалежного оцінювання з чотирьох іноземних мов: англійської, німецької, французької та іспанської, який у 2017 році буде однаковим для усіх мовних тестів, і дорівнюватиме 14 тестовим балам. Відповідне рішення комісії було прийняте під час засідання, що відбулося у Міністерстві освіти і науки.
Усі учасники тестування з англійської, німецької, французької або іспанської мов, результат яких дорівнює або є вищим за визначений поріг, матимуть можливість використати отримані результати під час участі у цьогорічній вступній кампанії до вищих навчальних закладів.
Кількість учасників ЗНО, які не склали тест з англійської мови складає 11 923 осіб, що дорівнює 15% від загальної кількості учасників тестування.
Кількість учасників ЗНО, які не склали тест з німецької мови -525 осіб, що дорівнює 23% від загальної кількості учасників тестування.
Кількість учасників ЗНО, які не склали тест з французької мови – 156 осіб, що дорівнює 21% від загальної кількості учасників тестування.
Кількість учасників ЗНО, які не склали тест з іспанської мови -26 осіб, що дорівнює 22% від загальної кількості учасників тестування.
До 15 червня мають бути оголошені результати отримані учасниками зовнішнього незалежного оцінювання з іноземних мов та ухвалені таблиці відповідності тестових балів рейтинговій оцінці за шкалою 100-200 балів за виконання тесту.
Як відомо, результати ЗНО з іноземних мов також можуть бути враховані, як державна підсумкова атестація за шкільний курс з предметів. Експертна комісія також затвердить таблицю відповідності тестових балів оцінкам за шкалою 1-12 балів.
Максимальна кількість балів, яку мав можливість набрати учасник ЗНО, правильно виконавши всі завдання сертифікаційної роботи з іноземної мови, дорівнював 56 тестовим балам.
Для отримання оперативної інформації про оголошення результатів ЗНО та початок вступної кампанії приєднуйтесь до сторінок Абітурієнт та Освіта.ua у Facebook.

За лаштунками ЗНО:
як готують і перевіряють тести
Зовнішнє незалежне оцінювання завжди привертає до себе посилену увагу, особливо під час вступної кампанії. Що й не дивно, адже ставки в ньому дуже високі як для окремих абітурієнтів, так і для всієї країни.
DT.UA спробувало зазирнути за лаштунки екзамену, поцікавитись, як готуються тести і хто їх перевіряє, чи можна купити шпаргалку і чого не можна робити на тестуванні.  Про це розповіло керівництво Українського центру оцінювання якості освіти — директор центру Вадим Карандій (В.К.), його заступник Валерій Бойко (В.Б.) та начальник відділу суспільно-гуманітарних навчальних предметів Андрій Панченков (А.П.).
Буквально перед стартом сесії ЗНО пройшли чутки, що в Інтернеті можна купити відповіді на тест з української мови та літератури. МОН і Центр тестування попереджав тоді абітурієнтів, щоб не ловилися на такі пропозиції.
А. П. — Так, ми знайшли цю пропозицію (фото нібито реального тестового зошита), прискіпливо її розглянули і з'ясували, що то підробка. Титульну сторінку грубо зроблено у Фотошопі: взято обкладинку зошита з пробного тестування, на місце слів "пробне тестування" вставлено, що це ЗНО-2017. А першу сторінку із завданнями взято з тернопільського посібника підготовки до ЗНО.
В.Б. — Є певні прикмети, за якими ми можемо зробити висновок, що розміщене в Інтернеті — чистої води шахрайство. І ми про це повідомляли на своєму сайті, щоб діти або батьки не купувалися на таке.
В.К. — Ми кажемо їм: не довіряйтеся невідомо кому. Цього року був випадок, коли продавець «відповідей ЗНО» виставляв поряд своє фото разом із фото паспорта: дивіться, мовляв, я абсолютно реальний, я гарантую, що є результат. Був навіть професійно зроблений сайт, який відверто працює на те, аби переконати людину, що все реально, класно, доступно. Скажіть, хтось так відкрито поширюватиме конфіденційні матеріали? Журналісти почали все це аналізувати, гуглити виставлені на сайті фото «абітурієнтів», які розповідають, що їм торік вдалося вступити за купленими тестами. Фото зроблені професійно, і це здивувало. Пізніше журналісти знайшли ці фотографії в американських студентських спільнотах.
Наскільки, взагалі, можливе витікання інформації про зміст тестів?
В.К. — Ні, це сьогодні неможливо. Я поясню схему роботи з укладання тестів. Є багато експертів, які розробляють запитання для ЗНО. Із них формується банк тестових завдань. Далі укладачі комплектують кілька варіантів тестів. Ці люди усвідомлюють специфіку своєї роботи, знають, що вони працюють із інформацією з грифом ДСК (для службового користування) і що у разі розголошення змісту тестів їм загрожує кримінальна відповідальність. Укладачі тестів ставлять свій підпис під кожним із варіантів тесту, у відповідних картках фіксується, що ці варіанти зробили вони. Тобто якщо виникає проблема витікання інформації, перший, до кого прийдуть правоохоронні органи, щоб розібратися в зазначеній ситуації, будуть саме ці особи. Вони підставлять себе, якщо допустять витікання даних.
Усі робочі комп'ютери в УЦОЯО, на яких є конфіденційна інформація, перебувають під комплексною системою захисту. Людина, котра працює з текстами завдань, не може самостійно з ними нічого зробити: роздрукувати, перенести на флешку, віддати на верстку. Потрібно, щоб втручалася інша особа — працівник відділу захисту інформації. Він контролює ці процеси. Він теж не зацікавлений у витіканні інформації, бо теж за це відповідатиме. Так будується система захисту. Який із кількох розроблених варіантів тестів буде використаний на ЗНО, не знають навіть ті, хто їх готує. Це вирішує директор УЦОЯО. Мене багато хто запитує: чому ви не створите комісію, не візьмете дитину, яка буде витягувати ці матеріали і таким чином обирати варіант тестів? Я кажу: ну гаразд, ми влаштуємо шоу, а що це дасть? Адже, навпаки, потрібен якомога менший розголос.
Ми закриваємо інформацію навіть від розробників. Довіра до розробників є, але не хочеться ставити їх у ситуацію, коли вони можуть потрапити під тиск, бо їм щось відомо. Ми робимо кілька «чорних пакетів», у кожному з яких — варіант тесту. І директор УЦОЯО, не відкриваючи їх, обирає один. Далі обраний тест друкується на великому принтері з участю мінімальної кількості людей.
Є інший канал для нечесного складання ЗНО — підробка вже готових результатів. По приклади далеко ходити не треба — з цього приводу було відкрито ціле кримінальне провадження проти кількох екс-працівників УЦОЯО. Тепер цю шпаринку закрито?
В.К. — Систему захисту інформації УЦОЯО удосконалено, її привели у відповідність до сучасних технологій захисту інформації. Є захищені канали зв'язку, на яких стоять шифратор і дешифратор. Кожен, хто має доступ до бази даних, отримав свій електронний ключ (електронний цифровий підпис) і заходить у базу тільки з його допомогою. Цей ключ не дозволяє виконувати жодних функцій зі зміни даних. А все, що робиться у базі даних, фіксується: коли, хто в якій частині бази був, що дивився.
На сьогодні в адміністратора бази даних є окремий монітор, куди виводиться інформація про всі аномалії: хтось хоче втрутитися в недозволену йому зону, відбувається атака чи ще щось. Крім того, наша система захисту інформації тепер отримала державну атестацію. Це означає, що вона не лише відповідає всім державним вимогам, а й що до нас у будь-який момент можуть прийти представники Державної служби спецзв'язку та захисту інформації і провести інспекційну перевірку.
Чи правда, що нинішнього року тести перевіряються по-новому: тепер кожну роботу перевіряє не один екзаменатор, а два?
В.К. — Так. Спочатку виконаний тест перевіряє один експерт і заносить результати своєї перевірки в комп'ютерну систему. Потім перевіряє другий (він не бачить, як перевіряв його попередник) і так само заносить результати в систему. Якщо в системі інформація від обох експертів збігається — вважається, що роботу абітурієнта перевірено коректно.
Якщо ж результати перевірки в чомусь не збігаються, остаточне рішення приймає старший екзаменатор, — він також перевіряє роботу й погоджується з думкою або першого екзаменатора, або другого. Насправді це стара схема. Але довгий час у нас не було другого екзаменатора, бо не було достатнього фінансування. А це робота конкретного фахівця, якому треба платити заробітну плату.
Тести ЗНО-2017 з англійської і з української мови критикують за помилки.
В.Б. — Нам постійно доводиться шукати компроміс між утаємниченістю і якістю тесту. Щоб дотриматися конфіденційності, ми робимо тест досить обмеженими силами і не можемо взяти на вичитку додаткового експерта чи літредактора. В окремих випадках це призвело до певних технічних огріхів.
А.П. — Нинішнього року їх два: з української літератури (в одному завданні одразу дві правильні відповіді) і з англійської мови, де замість однієї форми слова вжито іншу (doesn't замість don't). Прикро, що вони є, але вони не вплинуть на результат абітурієнтів. З української літератури УЦОЯО ухвалив рішення зарахувати бал усім учасникам, що взялися за виконання цього завдання, яку б відповідь вони не обрали. У завданні з англійської мови технічна помилка ніяк не вплинула на загальне розуміння тексту й на виконання завдання. Це як, наприклад, у тексті українською мовою замість «написала» надрукувати «написати».
В.К. — Ми одразу визнали цю помилку й оприлюднили правильні відповіді тесту з англійської не наступного робочого дня, як належить за нормативними документами, а ввечері дня тестування. Щоб абітурієнти не накручували себе до ранку й не хвилювалися. Тим більше що з англійської це можна зробити швидше, ніж із математики, наприклад.
Ходять чутки, що цьогорічні тести з української мови та літератури були складнішими, ніж торішні. Критики назвали їх «кучерявими» і більше схожими на олімпіадні.
В.Б. — Коли ми отримаємо статистику щодо цих завдань, тоді зможемо говорити, складніший текст чи легший. Але мінімальний поріг «склав/не склав» тесту з української мови і літератури нинішнього року наближений до торішнього. Це дозволяє нам, принаймні на цьому етапі, говорити, що експерти не відчули великої різниці у складності тестів двох років.
Хто встановлює поріг «склав/не склав»?
В.К. — Ми запрошуємо приблизно 70 експертів-учителів, і вони аналізують завдання тесту, проектуючи їх на свого учня, що навчається на «4» за 12-бальною шкалою: з якими він міг би впоратися, а з якими — ні. Те, що він зробив би, — це і є поріг. Потім цей поріг затверджується фаховою експертною комісією. Чим вищий поріг, тим легший тест.
В одному із завдань тесту з української мови треба було знати наголос у слові ціннИк. Те, що він падає на другий склад, для багатьох стало несподіванкою. Ось і критикують: тест поганий, бо діти цього не вчили, вони не можуть знати напам'ять увесь орфоепічний словник. А взагалі, бездоганний тест — це той, що буде під силу більшості абітурієнтів, і вони скажуть: усе це ми вчили, це є у підручниках, і не знає цього тільки лінивий?
А.П. — Ні. Тест, який буде більшості під силу, не спрацює. У тестології є таке поняття як надлишковість тесту. Тобто тест має містити завдання, які дадуть можливість показати себе найсильнішим абітурієнтам. Найсильніших не може бути половина.
В.К. — Усі завдання тесту укладаються на основі програми ЗНО, але є складніші й легші завдання, є та «надлишковість», із допомогою якої ми «розтягуємо» абітурієнтів по всій шкалі вимірювання результатів ЗНО. Бо хтось має вступати на філологію, а хтось— на інженера.
А.П. — Слово «ціннИк» з наголосом на другому складі мало хто вимовляє. Але найпідготовленіші учні це завдання розв'яжуть правильно, вони знають це, на відміну від величезної кількості інших, і вони повинні мати шанс отримати свій високий бал.
Тобто має бути «люфт», на якому виділяться найсильніші? Якщо ми поставимо низьку «стелю» в тесті, то всі учасники тестування однаково упруться в неї, і найсильніших, які б могли взяти більшу висоту, просто не буде видно?
В.К — Так. Пам'ятаєте, кілька років тому на тестуванні з математики були два види тестів: полегшений варіант, рівня А, і більш складний, рівня Б. Досить багато сильних дітей записалися тоді на легший тест. Це призвело до того, що всі вони за своїми результатами «скупчилися» на високій сходинці рейтингу, де важко було вирізнити найсильніших. Їм не було куди рости, не було де показати свої можливості. Уявіть собі, що тисяча таких абітурієнтів прийде зі своїми результатами ЗНО в КНУ ім. Шевченка на мехмат. Як мехмат, маючи далеко не тисячу місць, диференціює цю тисячу абітурієнтів і відбере справді найдостойніших?
Якщо якогось завдання тесту не виконає ніхто, це катастрофа? Всі результати «зріжуть» — чи, навпаки, це не матиме жодних наслідків, адже оцінка ЗНО — рейтингова, і якщо ніхто не впорався, значить ніхто й не набрав додаткових очок у перегонах?
А.П. — Так, за таке завдання всі матимуть нуль, і воно ні на що не вплине.
Хто підтверджує достовірність правильних відповідей на тест ЗНО?
В.К.: — Досить часто запитують, чи є відомі наперед відповіді. Немає. Коли створюється тестове завдання, в ньому проектується правильна відповідь. Але це думка однієї людини, котра складала тест. На жаль, ми не можемо залучити до складання завдання багато фахівців, бо маємо тримати в таємниці зміст тесту. Тому ми йдемо іншим шляхом.
А.П. — З кожного предмета, за яким складається тестування, створено предметну фахову комісію. Тоді, коли йде тестування й абітурієнти виконують тест, ми даємо членам цієї комісії тестовий зошит, і вони також розв'язують усі завдання. При цьому ніхто їм готових правильних відповідей не дає. За результатами цієї роботи приймається ухвала про те, які відповіді вважати правильними.
Комісія може не погодитися з укладачем завдання і сказати, наприклад, що відповідь, яку він вважає правильною, насправді неправильна?
А.П. — Може, як нинішнього року було на завданні з української літератури. Комісія визнала, що на одне питання однозначно правильної відповіді немає. І УЦОЯО прийняв рішення зарахувати бал за це завдання усім, хто брався за його виконання (про це вже йшлося вище).
Нинішнього року поліція перевіряла абітурієнтів-учасників ЗНО металошукачами. Є думка, що це порушення прав дитини.
В.К. — Ми робимо це ще з 2012 р., а не лише тепер. Чому впровадили таку норму у 2012 р.? Тому, що у 2010-му та 2011-му роках, у зв'язку з бурхливим розвитком комунікаційних технологій (мобільний Інтернет, смартфони) ми зіштовхнулися з ситуацією, коли абітурієнти почали масово списувати. Вони утворювали організовані групи, в яких розподілялися ролі. Там були фотографи, які заходили до пункту тестування і з допомогою смартфона в перші ж хвилини фотографували тестовий зошит. Усе це перекидали в соціальні мережі, де вже чекали ті, хто швидко розв'язував завдання.
У 2011 році ми реально стояли перед загрозою повністю скомпрометувати зовнішнє оцінювання. Тоді ситуацію втримали (вираховували фотографів), але розуміли, що з роками вона ускладнюватиметься, і треба боротися кардинально, треба вилучати засоби, які допомагають передавати і обробляти інформацію. Залишився тільки один спосіб, хай і жорсткий: не постійно, а періодично, на тестуванні з певних предметів, проводити контрольні заходи із залученням правоохоронців. Це робиться одночасно в усіх пунктах тестування по всій Україні. На сьогодні з шести предметів, із яких проведено тестування, відповідний захід стосувався двох.
Але ж це б'є по нервах абітурієнтів. Діти й так хвилюються, а тут ще поліція.
В.К. — Коли абітурієнти реєструються на ЗНО, ми ознайомлюємо їх із Порядком проведення тестування. Цей документ затверджений Мін'юстом (отже, і норма про перевірки, яка міститься в ньому, — також). Коли абітурієнти входять до аудиторії, інструктор їх попереджає: будьте готові, можлива перевірка, здайте всі заборонені речі.
Перевірка аудиторії займає 2—3 хвилини. Фіксується час призупинення роботи, і потім він компенсується абітурієнтам. Ми визнаємо, що це досить жорсткий захід. Але це вже не є навчальний процес, і ЗНО виконує дуже важливу функцію оцінювання, яка має досить серйозні наслідки.
Тобто перевірка з металошукачами захищає право абітурієнта на справедливий вступ: якщо він чесно виконує завдання, а хтось поруч списує й може отримати кращі результати, то цього можна не допустити, тільки перевіривши всіх?
В.К. — Так. Деякі правозахисники кажуть, що обшук не є правовим. Але якщо хтось дивився процедуру перевірки або читав відповідну юстовану інструкцію для Нацполіції, міг звернути увагу, що це не обшук, це безконтактний огляд із допомогою металошукача. Якщо абітурієнт має якісь сумнівні речі, йому пропонують їх показати.
В.Б. — В аеропортах тисячі людей проходять через металошукачі, і ніхто не обурюється.
В.К. — Коли ми обговорювали у 2011 р. пропозицію про перевірку абітурієнтів металошукачем, ми консультувалися з експертами. Один із педагогів тоді сказав: сучасна молодь відвідує клуби, а туди, до речі, ніхто не ввійде, поки його не перевірять, і часто — з металошукачем. Молодь це сприйме нормально. За 5 років ми не маємо жодної апеляційної заяви від абітурієнтів щодо перевірок металошукачем.
Цікаво, а знайшли щось під час таких перевірках у пунктах тестування?
В.К. — Знайшли. Під час тестування з української мови нинішнього року 241 особа мала при собі заборонені засоби. Торік на тестуванні з цього предмета не використовувався металошукач, тому виявлено лише 28 таких осіб.
Нинішнього року на тестування заборонено проносити наручні годинники. Чому?
В.К. — Вони й торік були заборонені. Маю на увазі смарт-годинники. У Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання є загальний перелік заборонених засобів. Зокрема, заборонені всі засоби, які дають можливість фіксувати, зберігати, обробляти і передавати інформацію. Смарт-годинник — це пристрій, який може зберігати, фіксувати інформацію. Тому загальна вимога — не беріть його з собою на тестування. До речі, деякі смарт-годинники зовні дуже схожі на механічні. Тому краще просто утриматися й не нести його на тестування. В аудиторії, де проходить тестування, зазвичай є годинник. А якщо його немає, то, за інструкцією, через певні проміжки часу абітурієнтам дається голосова команда: «Пройшло півгодини роботи над тестом» або «Залишається 15 хвилин до кінця тестування, перенесіть правильні відповіді до бланку відповідей».
Багато хто запитує, чому вилучають флешки й навушники. По-перше, у нас немає фахівців, які на місці, в аудиторії, зможуть точно сказати, що це таке і як воно може бути використане. По-друге, років чотири чи п'ять тому ми зіштовхувалися з ситуацією, коли у блоці навушників для регулювання гучності був мікроприймач. Тому ми всіх попереджаємо: не беріть із собою в аудиторію жодного пристрою, не провокуйте ситуацію.
Результати ЗНО з 
англійської оголосять 
до 15 червня
Результати зовнішнього незалежного оцінювання з англійської мови, що відбулось 29 травня, будуть оголошені не пізніше 15 червня. Про це повідомили в Українському центрі оцінювання якості освіти.
Відповідно до технології визначення результатів ЗНО, спочатку експертна комісія ухвалить рішення про встановлення порога «склав/не склав» для тесту. Після цього тестові бали учасників зовнішнього оцінювання будуть переведені в оцінки за рейтинговою шкалою 100-200 балів, а також буде ухвалена таблиця за шкалою 1-12 балів.
Результати ЗНО будуть розміщені на інформаційних сторінках учасників тестування.

Напередодні ЗНО 
з англійської мови
У понеділок, 29 травня основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання продовжиться проведенням тестування з англійської мови. Для участі у тестуванні зареєстровано 84 тисячі учасників.
Проведення тесту розпочнеться об 11 годині. Вхід до пунктів тестування триватиме до 10.50.
Для допуску до пункту тестування учаснику необхідно мати при собі запрошення-перепустку, оригінал сертифіката учасника ЗНО та оригінал документа, серія та номер якого зазначені в сертифікаті.
Тест зовнішнього незалежного оцінювання з англійської мови складається із 43 завдань чотирьох форм, на виконання яких учасникам тестування буде відведено 120 хвилин.
Результат виконання завдань №1-16 частини «Читання», №33-42 частини «Використання мови» та №43 частини «Письмо» за вибором випускника може бути зарахований як державна підсумкова атестація з предмета.
Результат виконання завдань всього тесту буде використовуватися під час прийому до вищих навчальних закладів України.
Максимальна кількість тестових балів, яку може отримати учасник ЗНО з англійської мови, правильно виконавши всі завдання, що будуть зараховуватися як державна підсумкова атестація, дорівнює 40 тестовим балам.
Максимальна кількість тестових балів, яку можна набрати, правильно виконавши всі завдання тесту дорівнює 56 тестовим балам.

Останнє завдання тесту передбачає створення учасником зовнішнього незалежного оцінювання власного висловлення відповідно до запропонованої комунікативної ситуації.
Картинки по запросу ЗНО
Збираємось на ЗНО
Незабаром розпочнеться основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання. Пропонуємо пригадати правила, яких потрібно дотримуватися під час проходження тестування.
Виходячи з дому, візьміть із собою документи, на підставі яких ви зможете зайти до пункту проведення:
·       оригінал сертифіката учасника ЗНО (той, що з фото і голограмою);
·   оригінал документа, серія та номер якого зазначені в Сертифікаті (паспорт, свідоцтво про народження тощо);
· запрошення-перепустка (не забудьте роздрукувати його на інформаційній сторінці учасника).
Відсутність одного з перелічених документів або подання його копії внеможливить участь у тестуванні з певного предмета. Вам потрібні будуть ще 2-3 ручки з пастою насиченого чорного кольору (бажано гелеві). Також у пункті проведення ЗНО дозволено мати воду в прозорій пляшці без етикетки.
Зайти до пункту проведення тестування можна буде вже з 10:15 год. Зважайте, що о 10.50 двері зачинять, допуск учасників буде завершено, тестування розпочнеться рівно об 11:00. Тож радимо заздалегідь добре вивчити маршрут доїзду, розрахувати час, який потрібно витратити на дорогу, передбачити додатковий час на випадок заторів чи інших непередбачуваних обставин. Адреса пункту проведення вказана в запрошенні-перепустці, схеми доїзду розміщені на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти.
У пункті тестування знайдіть Ваше прізвище, ім’я й по батькові в аудиторному списку, який розміщений на першому поверсі, поруч із входом на пункт проведення ЗНО.
Навпроти Вашого прізвища, імені, по батькові буде вказано номер аудиторії, де Ви складатимете тест.
Знайти потрібну аудиторію Ви зможете за вказівниками, розміщеними в пункті. За потреби звертайтеся до чергового на поверсі. Номер Вашого робочого місця вказано в списку, прикріпленому на дверях аудиторії або поруч із входом до неї.
Технічні засоби краще не брати взагалі. А ті, які все ж таки взяли з собою, не забудьте залишити в спеціально відведеному для речей місці в аудиторії. Якщо Ви користуєтеся дозволеними медичними засобами (глюкометр, слуховий апарат тощо), обов’язково повідомте про це інструктора в аудиторії. Залишаючи телефон у сумці, не ставте його на беззвучний режим, а вимкніть. Звук телефона, який вібрує, відволікатиме учасників від виконання тесту та додасть хвилювань власникові.
Знайдіть своє місце. Перевірте, щоб Ваші прізвище, ім’я, по батькові, номер Сертифіката, вказані у наліпці на столі, збігалися з даними в Сертифікаті. Покладіть Сертифікат і документ, серія та номер якого зазначені в Сертифікаті (паспорт, свідоцтво про народження тощо), на край столу.
Об 11:00 двері аудиторій буде зачинено, тестування розпочато.
Уважно слухайте вступну промову. Після того, як один з учасників тестування перевірить неушкодженість пакета з тестами та бланками відповідей, інструктори розкладуть їх на кожен стіл і наклеять штрих-коди. Перевірте, щоб номер, указаний на тестовому зошиті та наліпках зі штрих-кодом на бланку відповідей збігався з номером місця, зазначеним у наліпці, наклеєній на Вашому столі. Отже, на столі має бути: Сертифікат, паспорт (або свідоцтво про народження або інший документ), тестовий зошит, бланк для відповідей (українська мова і література, математика, англійська, іспанська, німецька, російська та французька мови – 2 бланки відповідей: А та Б), ручка (ручки), може бути пляшка з водою.
Під час технологічної перерви роботу над тестом буде призупинено. Вас попросять закрити тестові зошити. Та не хвилюйтеся – час, витрачений на проведення технологічної перерви, буде додано до часу, відведеного на виконання тесту. Уповноважена особа проставить у Сертифікаті дату проведення тестування, свій підпис і зробить відтиск печатки як підтвердження Вашої участі в тестуванні з конкретного предмета. Не виходьте з пункту проведення, поки не переконаєтесь, що Сертифікат належним чином оформлений.
Також під час технологічної перерви застосовують металошукач. Якщо раптом у кишені піджака, який висить на стільці, знайдеться, наприклад, флешка чи USB-кабель, учасник буде змушений достроково завершити роботу над тестом і залишити пункт тестування. Результат виконання тесту в такому разі буде анульовано.
Учасник може виходити з аудиторії. Проте час, протягом якого він був відсутній, до основного не додаватимуть. Як і час, протягом якого учасник відвідував медичний пункт для отримання допомоги. Час і мету виходу з аудиторії фіксують в аудиторному протоколі. Виходити під час тестування за межі пункту проведення заборонено.
Якщо за станом здоров’я учасник не зміг продовжити роботу над тестом і для нього викликали швидку допомогу, то цей факт також фіксують в аудиторному протоколі і вважають підставою для участі в додатковій сесії. У такому разі потрібно написати заяву на ім’я директора регіонального центру оцінювання якості освіти, де учасник реєструвався для участі в ЗНО, і протягом 5 робочих днів з дати проведення тестування з певного предмета подати цю заяву до регіонального центру. Детальніше з умовами участі в додатковій сесії можна ознайомитися тут.
Пильнуйте, щоб на перенесення відповідей до бланка відповідей вистачило часу. Про кількість хвилин, які залишилися до закінчення тестування, попереджатимуть. Закінчивши виконувати тест, передайте заповнений бланк (бланки) відповідей інструкторові. Його вкладуть до аудиторного пакета. Якщо учасник подасть заповнений бланк відповідей хоча б на кілька хвилин пізніше від часу закінчення тестування, зазначеного на дошці, інструктор не матиме права вкладати цей бланк до аудиторного пакета, отже, результат анулюють.

Тестовий зошит залишайте на робочому місці. Ви зможете його отримати в аудиторії, де складали тест, протягом 30 хвилин з моменту закінчення ЗНО в пункті проведення.
Не таке страшне ЗНО…
Психолог про стрес від іспитів
Психолог Наталія Борисова під час круглого столу «Вплив стресу на успішність складання ЗНО» розповіла, як не створювати додаткового стресу для дитини та як наші знання залежать від багатьох інших факторів. Її поради та корисні зауваження узагальнила журналістка Оксана Семенік.
Зовнішнє незалежне оцінювання – це стрес для майбутнього студента.
Цілий рік, ледь не кожного дня, випускникам нагадують про важливість складання цього тесту. Нагадують батьки, які хочуть, аби діти вчились у престижному виші, та вчителі, яким потім треба відзвітувати по рейтингах школи.
Ранок перед ЗНО теж напружений. Потрібно вчасно прокинутись, бажано з не хворим горлом чи температурою, не запізнитись, не забити голову зайвою інформацією... Під час складання, здається, жодна річ не має відволікати.
Потім з'являються ледь не міфи про тих, хто перехвилювався. Є історії, коли учасник приїжджав ледь не за 2 години до відкриття пункту, а одна дівчина так хвилювалась, що вирішила випити заспокійливого і заснула під час ЗНО.
Чому виникає стрес
Стрес – це корисно, бо він стимулює роботу серцево-судинної системи.
Однак коли людина знаходиться в такому стані півроку чи рік – це вже дестрес, тобто постійний стрес. Тоді погіршується пам'ять, розсіюється увага, починаються переїдання чи недоїдання.
Під час підготовки ЗНО і його здачі переживають як відмінники, так і «двієчники». Ті, хто гарно навчаються, бояться осоромитись, якщо буде поганий результат.
«Коли нас оцінюють, особливо позитивно, з одного боку це приємно, а з іншого викликає підозру, мовляв, коли вже скажуть щось неприємне. Сам по собі факт оцінювання ставить нас у не дуже вільний стан. Перебуваючи в ньому, ми не можемо проявити себе та свої знання», – коментує психолог.
Вона вважає, що випускників потрібно орієнтувати на знання, а не на оцінку. Над цим питанням потрібно працювати постійно і заздалегідь, адже не всі діти навчені бути самостійними та йти до своєї мети.
Що робити із хвилюваннями
Хвилювання – це природно. І з цим легко впоратись.
Наталія Борисова вважає, що іноді батьки самі винні у стресах дітей: «Звичайно, якщо дитині весь час розповідати, що ось це «ти неправильно зробив, а це в тебе не виходить», і при цьому малювати похмурі картини її майбутнього – нібито мотивуючи її таким чином – то це не простимулює, а навпаки викличе бажання бунтувати або додатковий стрес. Набагато краще вказувати на його перемоги».
Буває, що переживання перед екзаменами і виступами – патологічне. Тоді потрібно звернутись до спеціаліста: існує багато методик, які допомагають впоратись із хвилюванням. До того ж у дітей це лікується швидше, ніж у дорослих.
Перед екзаменом варто спробувати дихальні практики: повільно дихати і в два рази повільніше видихати. Це в будь-якому випадку заспокоює.
Психолог радить, бажано на цілий рік, перед здачею ЗНО звільнити дитину від якоїсь домашньої роботи. Але при умові, що дитина буде справді займатись навчанням.
Наталія наголошує, що дуже важливо працювати з батьками, бо коли психолог вирішує проблеми, зрештою дитина повертається у те ж саме середовище.
Коли ж батьки зрозуміють, в чому їх проблема – все нормалізується. Бо саме вони – найкращі психологи для дітей.
Чому не запам'ятовується?
Часто буває, що інформація ніяк не запам'ятовується, а текст проходить повз нас. Ми звинувачуємо погану пам'ять або неуважність, та насправді в усьому «винна» психологія.
Якщо вам цікава тема – ви не забудете дату, епоху чи формулу навіть через декілька років. Коли ми дійсно хочемо запам'ятати інформацію – вона моментально швидко засвоюється і мозок не має ніякого спротиву.
Натомість, коли ми змушуємо себе щось робити, організм опирається насиллю, бо будь-яке насилля руйнує людину і психіка таким чином захищається.
Тому психолог радить розвивати таланти дитини. Якщо вона знатиме, чим хоче займатись, то знання не забудуться і даватимуться легко.
Як діяти у форс-мажорних ситуаціях
Навіть якщо рік підготовки був спокійним і учасник ЗНО впевнений у своїх силах – непередбачена ситуація може вибити з колії.
Спізнення, зіпсований бланк, температура… Здається, що такі речі можуть знищити надії на вступ цього року до університету або гарний результат.
Однак із цим теж можна впоратись. Що, якщо на ЗНО…
·                  спізнюєтесь
Український центр оцінювання якості освіти, який і проводить ЗНО, радить приїжджати завчасно і розраховувати свій час. Але бувають ситуації, які не залежать від нас: стихійні лиха, аварії чи погіршення здоров'я.
У таких випадках можна подати документи протягом 5 робочих днів про зарахування на другу сесію і надати докази про поважну причину.
Але якщо ви запізнились, бо проспали, допивали каву чи вирішили подивитись серіал, доведеться чекати наступного року.
·                  стало погано під час написання тесту
На кожному пункті складання ЗНО чергує медичний працівник, який зможе надати допомогу.
Однак втрачений час ніхто не поверне, і це буде справедливо, адже ніхто не знає, як ви будете писати тест окремо від інших учасників.
Тому, знову ж таки, можна подати документи на другу сесію.
На столі перед вами мають лежати лише ручки, зошит і бланк відповідей. На іншому кінці столу паспорт та сертифікат, але якщо є потреба прийняти таблетки чи використати інгалятор, потрібно попередити спостерігача перед початком ЗНО.
·                  забули документи
За законом, якщо сертифікат та документ, назва і номер якого зазначені у сертифікаті, відсутні, то учасник зовнішнього оцінювання не допускається до проходження іспиту. Також не підходять копії.
·                  треба подати апеляцію і у яких випадках
Подати апеляцію можна, якщо вам відмовили у реєстрації, порушено процедуру проведення або ви не згодні з результатами.
Після відмови у реєстрації у вас є на подання заяви 14 днів.
У той же день потрібно подати апеляцію при порушенні процедури у пункті проведення.
Якщо ж ви маєте сумніви, що вам правильно порахували результат, учасник зовнішнього оцінювання може подати до Українського центру апеляційну заяву щодо результатів зовнішнього незалежного оцінювання.
Для цього у вас є 5 днів після оголошення результатів, а відправити апеляцію можна як поштою, так і в електронному вигляді.
В апеляції можуть як відмовити, так і схвалити її. Однак потрібно бути готовим, що результат може збільшитись або зменшитись.
Зразок апеляційної заяви щодо результатів зовнішнього незалежного оцінювання розміщено тут.
·                  захворіли
Всі настільки бояться пропустити та не скласти ЗНО, що йдуть складати іспит навіть на милицях.
Пам'ятаю, що коли ЗНО складала я, було як мінімум людини три, які приїхали у гіпсі.
З одного боку, хочеться, аби часу було більше, щоб довчити, з іншого – хочеться скоріше забути про цей страх.
Не потрібно над собою знущатись, адже можна отримати підтвердження від лікаря, що ви хворі, і скласти тест у другу сесію, якщо подати заяву протягом 5 днів від дня складання ЗНО.
·                  помітили порушення процедури
Що можна назвати порушенням процедури ЗНО?
Це неправильне відведення часу на виконання завдань, перешкоди з боку працівників пункту під час іспиту або їхня неправомірна допомога іншим учасникам ЗНО, недотримання регламенту та процедури іспиту.
Апеляційну заяву слід подати в пункті проведення ЗНО до виходу з нього.
Якщо комісія визнає, що описані події заважали учаснику зовнішнього оцінювання складати іспит, він отримує можливість скласти його ще раз під час додаткової сесії ЗНО.
Комісія може визнати наведені факти непідтвердженими і не задовольнити апеляцію. Але шанс залишається – слід звернутися до апеляційної комісії УЦОЯО.
·                  знаходитесь не в Україні чи в іншому місті
Звичайно, якщо ви проміняли ЗНО на музичний фестиваль чи відпочинок на морі – чекати доведеться наступного року.
Однак, якщо ви знаходитесь на навчанні за кордоном або берете участь в олімпіаді/конкурсі/змаганні, які включені до офіційних заходів Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури України, Міністерства молоді та спорту України і маєте цьому підтвердження – вас знову врятує друга сесія.
Звісно, якщо надасте відповідні документи, що підтверджують це.
Найбільш дієвий спосіб
Наталія Борисова вважає, що дуже важливим є саме ставлення до події.
Якщо оцінювати ЗНО як шанс вступити у престижний вуз, то екзамен сприймається позитивно, як можливість.
Якщо ж ставитись до ЗНО як до чергового стресу – то дитина починає «накручувати» себе.
Психолог зазначає, що безпосередньо перед початком екзамену важливо жартувати і сміятись. Когось підбадьорюють обійми, хтось їсть солодощі. Таким чином, діти відволікаються від нав'язливого стану стресу.
Тому у команди освітнього проекту «Відкривай Україну» виникла ідея флешмобу «Щасти на ЗНО». Це антистресовий фановий захід, який допоможе відволіктись від негативу.
Підтримати флешмоб можна у соціальних мережах – написати підбадьорюючий чи надихаючий пост або розповісти свою історію з хештегом #ЩастиНаЗНО.
Ще один варіант – намалювати плакат з гаслом і зібрати більше 30-ти лайків. Тоді команда проекту надішле 5 футболок з написом «Щасти на ЗНО», бандану, кепку та instagram-рамку.
З усім цим у день ЗНО ви можете прийти під школи – привітати учасників, обійняти, зробити селфі та підбадьорити. Бо емоції – це те, що ледь не найбільше впливає на наш результат. 
“Не витрачайте зайві гроші, краще готуйтесь до ЗНО”, – Гриневич закликає не вестися на фейкові пропозиції відповідей на тестування
Вірогідність того, що відповіді на тестування ЗНО вийдуть у відкритий доступ, прямує до нуля, в систему вбудовано безліч запобіжників, які не дають такій можливості шансів. Про це заявила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич під час огляду нового кабінету біології в Івано-Франківському природничо-математичному ліцеї.
«Якщо щось подібне колись станеться, а це практично неможливо, це стане суттєвим викликом для системи ЗНО та держави загалом. Це означатиме, що повністю буде скасовано сесію, і навіть діти, що не мали відповідей і самотужки складали іспит, муситимуть його перескладати. Окрім того, це шалені бюджетні ресурси. Уся система побудована так, що до кінця ніхто не знає, який варіант та завдання використовуватимуться на іспиті, і, повірте, важко переоцінити відповідальність, яку понесуть люди, залучені до подібних фальсифікацій», – пояснила Лілія Гриневич.
Вона наголосила, що варіанти відповідей на ЗНО, які пропонують зараз купити в Інтернеті – це шахрайство.
«Відповідні органи повинні зосередити свої зусилля на тому, щоб припинити такі речі. А школярам хочу порадити – не витрачайте зайві гроші, краще готуйтеся до ЗНО», – додала Міністр.
Щодо минулорічного скандалу стосовного ймовірного втручання в систему з результатами ЗНО та можливої корекції цих результатів, Міністр наголосила, що рішення суду в цій справі ще немає. Тому й говорити достовірно про це як факт вона не має права. Однак, було пророблено багато роботи, щоб повністю убезпечити систему від втручань – починаючи від нового програмного забезпечення і закінчуючи протоколами.
«Безпека системи ЗНО – запорука довіри до зовнішніх іспитів, і ми не можемо цим ризикувати», – підкреслила Лілія Гриневич.
Строки вступної кампанії 2017 року у ВНЗ України
Строки вступної кампанії
2017 року у ВНЗ України
Вступ у вищі навчальні заклади у 2017 році відбувається на підставі чинних Правил прийому до вищих навчальних закладів (далі – Правила прийому), що затверджені наказом Міністерства освіти і науки України № 1236 від 13 жовтня 2016 року.
Вступники можуть подати до дев’яти заяв на місця державного та регіонального замовлення не більше ніж з чотирьох спеціальностей. Подання заяв на навчання за контрактом не обмежується.
Дати прийому документів та проведення іспитів (творчих конкурсів)
Вступна кампанія 2017 року розпочинається 12 липня. Із цього дня вищі навчальні заклади України починають приймати від абітурієнтів документи для вступу в електронній та паперовій формі.
Реєстрація електронних кабінетів вступників та завантаження до електронних кабінетів додатків до документів про повну загальну середню освіту починається 29 червня та закінчується о 18 год. 00 хв. 25 липня.
Медичні огляди та інші доконкурсні процедури, якщо це викликано установленими законодавством особливими умовами конкурсного відбору за відповідними конкурсними пропозиціями, проводяться до 11 липня.
Прийом заяв та документів від вступників починається 12 липня, крім військових вищих навчальних закладів (військових підрозділів вищих навчальних закладів) та закінчується о 18 годині 20 липня для осіб, які вступають на основі співбесіди, вступних іспитів або творчих конкурсів та о 18 годині 26 липня для осіб, які вступають тільки на основі сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання.
Строки проведення творчих конкурсів, іспитів та співбесід:
  • Творчі конкурси проводяться у кілька сесій з 17 до 26 липня включно.
  • Вступні іспити проводяться з 21 до 26 липня включно.
  • Співбесіди проводяться з 21 до 23 липня включно.
Строки формування рейтингових списків та зарахування
Рейтинговий список вступників, які вступають на основі сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, творчих конкурсів або вступних іспитів із повідомленням про отримання чи неотримання ними права здобувати вищу освіту за державним або регіональним замовленням оприлюднюється не пізніше 12.00 години 01 серпня.
Рейтинговий список осіб, рекомендованих до зарахування за результатами співбесіди та за квотами-2, з повідомленням про отримання чи неотримання ними права здобувати вищу освіту за державним або регіональним замовленням здійснюється не пізніше 12.00 години 24 липня. Вступники, які отримали рекомендації, повинні виконати вимоги до зарахування на місця державного замовлення до 18.00 години 25 липня, а також подати письмову заяву про виключення з конкурсу на інші місця державного замовлення. Зарахування цієї категорії вступників за державним замовленням відбувається не пізніше 12.00 години 26 липня. Зараховані особи впродовж 26 липня виключаються з конкурсу на інші місця державного замовлення;
Строки та терміни прийому заяв, проведення творчих конкурсів, співбесід, вступних іспитів, оприлюднення рейтингових списків, зарахування вступників на місця державного замовлення, які вступають на навчання для підготовки військових фахівців з вищою освітою, визначаються Правилами прийому навчального закладу. Вищі військові навчальні заклади та військові підрозділи вищих навчальних закладів забезпечують виключення зарахованих на місця державного замовлення вступників з конкурсу на інші місця державного замовлення не пізніше 23 липня.
Виконання вступниками вимог до зарахування
Вступники, які отримали рекомендації, мають виконати вимоги до зарахування на місця державного або регіонального замовлення до 12.00 години 05 серпня;
Зарахування вступників за державним або регіональним замовленням проводиться не пізніше 12.00 години 07 серпня. Зарахування вступників на навчання за рахунок цільових пільгових державних кредитів та за кошти фізичних та юридичних осіб (контракт) проводиться не пізніше 30 вересня 2017 року.
Переведення на вакантні місця державного, регіонального замовлення за рахунок цільових пільгових державних кредитів осіб, які зараховані на навчання за кошти фізичних або юридичних осіб на основі повної загальної середньої освіти здійснюється не пізніше 18 серпня.
Інші категорії вступників
Для вступу на основі освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста за денною формою навчання строки прийому заяв та документів закінчуються о 18.00 годині 24 липня. Фахові вступні випробування проводяться з 25 липня до 31 липня.
Для вступу на навчання для здобуття ступеня магістра на основі здобутого ступеня вищої освіти або освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста строки прийому заяв та документів, конкурсного відбору та зарахування на навчання визначаються правилами прийому навчального закладу, при цьому прийом документів закінчується не раніше 24 липня, а зарахування на навчання за державним замовленням відбувається не пізніше 15 вересня.
Для всіх інших категорій вступників строки прийому заяв та документів, конкурсного відбору та зарахування на навчання визначаються правилами прийому навчального закладу, при цьому зарахування на навчання за державним замовленням закінчується не пізніше 15 вересня, крім випадків, передбачених розділом ХІІІ Умов прийому до вищих навчальних закладів України.

Учасники ЗНО отримали запрошення на тестування
Учасники ЗНО отримали запрошення на тестування
На інформаційних сторінках учасників зовнішнього незалежного оцінювання 2017 року опубліковані запрошення-перепустки, у яких вказано адреси пунктів проведення тестування.
Учасникам ЗНО необхідно самостійно сформувати й роздрукувати запрошення-перепустку зі своєї інформаційної сторінки, доступ до якої здійснюється за номером і пін-кодом сертифіката.
В Українському центрі оцінювання якості освіти радять учасникам зовнішнього оцінювання не зволікати із друком запрошення, який одночасно є одним з обов’язкових документів для допуску до пункту тестування.
Керівники навчальних закладів можуть отримати інформацію про те, у яких пунктах тестування складатимуть тести їх випускники на сторінці навчального закладу. Доступ до сторінки здійснюється за логіном і паролем, отриманими від регіонального центру оцінювання якості освіти.
Як відомо, основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання розпочнеться 23 травня тестуванням з української мови і літератури.
Картинки по запросу власне висловлення на ЗНО з англійської мови
Все про власне висловлення
на ЗНО з англійської мови
Відкрите тестове завдання з розгорнутою відповіддю у вигляді власного висловлення — одне з найважливіших завдань у тесті ЗНО з англійської мови.
Освіта.ua пропонує до вашої уваги збірник матеріалів стосовно того, як краще діяти на зовнішньому незалежному тестуванні при написанні власного висловлення.
Подані у цьому посібнику матеріали допоможуть пройти своєрідний прискорений курс підготовки до написання власного висловлення на ЗНО з англійської мови.
Інформація стосовно різноманітних аспектів написання власного висловлення подана у вигляді відповідей на запитання, які найчастіше турбують випускників – учасників тестування.
Працюючи із цими матеріалами, ви можете обрати саме ті питання, які вас цікавлять найбільше, швидко отримати відповіді на них, а також ознайомитися з різноманітними порадами, прикладами тощо. У такий спосіб ви зможете ефективно використати той час, що залишився до дня тестування, і якісно підготуватися до написання власного висловлення.
ЗМІСТ

Запрошуємо усіх бажаючих
взяти участь в онлайн тестуванні
з 16 по 30 березня 2017 р.
у форматі ЗНО

для учнів 9 -11 класів

1. Зайдіть на сайт www.macmillanukraine.com та зареєструйтесь, натиснувши кнопку «Реєстрація» вгорі праворуч.
2. Заповніть Ваші дані, вказавши, що Ви – учень.
3. Після реєстрації зайдіть на сайт www.macmillanukraine.com ще раз та авторизуйтесь, натиснувши кнопку «Вхід» та вказавши Ваш email та пароль, який Ви ввели при реєстрації.
Якщо Ви раніше були зареєстровані – зайдіть, як авторизований користувач, натиснувши кнопку «Вхід».
4. Вкажіть email Вашого вчителя для того, щоб Ви могли приєднатись до віртуального класу.
5. Як тільки Ваш вчитель надасть дозвіл на приєднання Вас до класу – Ви можете проходити тестування у розділі «Тестування», натиснувши відповідний клас.
6. Увага! У Вас буде лише одна спроба для виконання тесту. Не натискайте кнопку «ЗАВЕРШИТИ» до того, як виконаєте усі завдання тесту.

Бажаємо успіхів!

Картинки по запросу Учасники ЗНО
Учасники зовнішнього незалежного оцінювання, у разі необхідності, можуть внести зміни до реєстраційних даних або усунути причини, що стали підставою для відмови в реєстрації. Відповідні зміни можна внести до 31 березня.
За інформацією Українського центру оцінювання якості освіти, регіональні центри ще продовжують опрацьовувати реєстраційні документи учасників ЗНО, що відправлені у встановлені терміни.
«Учасники ЗНО, які отримали сертифікати, однак бажають внести зміни до персональних даних, можуть перереєструватися. Для цього потрібно внести зміни до реєстраційних даних за допомогою сервісу «Внести зміни», сформувати та оформити нову реєстраційну картку. Повторно сформований комплект реєстраційних документів, а також отриманий раніше Сертифікат необхідно передати до закладу освіти, у якому навчаєтеся, – якщо ви випускник поточного навчального року, або самостійно надіслати до відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти – якщо ви випускник минулих років або учень професійно-технічного чи вищого навчального закладу», - повідомили в УЦОЯО.
У разі отримання рішення про відмову в реєстрації, особа може усунути причини, що стали підставою для прийняття такого рішення. Для цього необхідно створити нову реєстраційну картку за допомогою сервісу «Зареєструватись» та сформувати новий комплект документів.
Випускники шкіл 2017 року, у разі необхідності, мають подати реєстраційні документи для усунення причин відмови в реєстрації до закладу, де навчаються.
Випускники минулих років, учні професійно-технічних, вищих навчальних закладів мають надіслати документи на адресу регіонального центру, зазначену в контрольно-інформаційному листі.

Лексичний мінімум для ЗНО 2017
Якщо ви готуєтесь до ЗНО з англійської мови, неодмінно, велетенським знаком запитання перед вами стоїть лексика. З кількістю слів, які треба знати, все ніби-то ясно, адже вона вказується у програмі - 2500, а от з тим, які саме, скажімо прямо, - біда. Ніхто не може сказати, які саме слова трапляться у текстах на ЗНО, які ідіоми, фразові чи модальні дієслова. Доводиться вчити все підряд, що трапиться на очі, або що взагалі може вивчитись. 
Втім, не все так страшно і неясно. На допомогу в даній ситуації є лексичний мінімум, який рекомендований для опанування перед ЗНО. Давайте ознайомлю вас з ним. Це той, який нарешті вирішили додати до програми ЗНО на 2017 рік. В програмі на 2016 рік такий не вказувався. Зараз він є, тому завантажуйте!
ЗНО 2014
Дам ще пораду, як з ним працювати, щоб отримати максимальну користь:
Не варто вчити підряд всі слова. Не те що не варто, але й не можна. Краще спочатку пробігтись, наприклад, літерою "а", перекласти невідомі, а потім десь на чернетці або будь-де будувати з цими словами словосполучення. Чим смішніші і безглуздіші - тим краще))) Так, саме такі запам'ятаються найшвидше і на довше. Далі рухатись так само і з іншими літерами.
стріла
Застереження! Ні в якому разі не слід цілковито покладатись на знання лише цього мінімуму. Ніхто не може гарантувати, що в текстах не зустрінуться й інші. Цей - лише орієнтир, додаткова допомога. А краще всього готуватись, просто зацікавлено вивчаючи мову.

Реєстрація на ЗНО 

у запитаннях та відповідях


Відповіді Українського центру оцінювання якості освіти на найбільш поширені запитання щодо реєстрації та проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2017 році.
Чи приймаються для вступу до ВНЗ сертифікати Українського центру оцінювання якості освіти, видані у 2016 році?
Так. Згідно з Умовами прийому у 2017 році під час вступу до вищих навчальних закладів будуть дійсні сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання 2016 і 2017 років.
Коли розпочинається реєстрація для участі в ЗНО?
Реєстрація для участі в зовнішньому незалежному оцінювання у 2017 році триватиме з 6 лютого до 17 березня.
Які документи необхідно подати, щоб зареєструватись для участі у ЗНО 2017 року?
Для випускників загальноосвітніх навчальних закладів поточного року такими документами є сформована реєстраційна картка (з фото, заповнена від руки та власноруч підписана), копія паспорта або копія свідоцтва про народження (для осіб, яким станом на 01 вересня 2016 року не виповнилося 16 років, та осіб, які не мали можливості отримати паспорт громадянина України у зв’язку з тим, що проживають на тимчасово окупованій території (Автономна Республіка Крим, м. Севастополь) або на неконтрольованій території Донецької та Луганської областей).
Для інших категорій осіб – це сформована реєстраційна картка (з фото, заповнена від руки та власноруч підписана), копія паспорта, копія документа про повну загальну середню освіту (випускники минулих років) або довідка з місця навчання, що підтверджує здобуття в січні – серпні 2017 року повної загальної середньої освіти (учні (слухачі, студенти) професійно-технічних, вищих навчальних закладів).
Для осіб, які потребують створення особливих (спеціальних) умов для проходження зовнішнього незалежного оцінювання – крім вищезазначених документів, потрібно надати відповідний медичний висновок за формою № 086-3/о.
Куди потрібно надсилати документи для реєстрації на ЗНО?
Випускники 2016-2017 навчального року подають комплект реєстраційних документів особі, відповідальній за реєстрацію учасників зовнішнього незалежного оцінювання в загальноосвітньому навчальному закладі, який закінчують. Решта осіб – надсилають на адресу регіонального центру оцінювання якості освіти, зазначену в контрольно-інформаційному листі.
Яку максимальну кількість предметів може обрати особа для проходження ЗНО?
Кожен учасник зовнішнього оцінювання може обрати для проходження тестування не більш ніж чотири навчальні предмети.
Які обов'язкові предмети для проходження ЗНО?
Обов’язковим навчальним предметом для подачі документів для вступу до вищих навчальних закладів є українська мова і література.
Як обрати предмети для проходження державної підсумкової атестації у формі ЗНО?
Випускники поточного року, створюючи реєстраційну картку, мають вказати назви навчальних предметів, із яких їм буде зараховано результати ЗНО як оцінки за ДПА. Перший обов'язковий предмет – українська мова. Другим обов’язковим предметом учасник може обрати або математику, або історію України. Третій – із запропонованого переліку предметів, з яких буде проводитися тестування 2017 року (математика, історія України, іспанська, французька, німецька, російська, англійська мови, біологія, географія, фізика, хімія). Для зарахування оцінок державної підсумкової атестації можна обрати й математику, й історію України та пройти ЗНО з цих предметів.
Куди можна звернутись за допомогою в реєстрації?
Якщо Ви є випускником поточного року загальноосвітнього навчального закладу, зверніться за допомогою до особи, відповідальної за реєстрацію учасників зовнішнього незалежного оцінювання у Вашому навчальному закладі. Якщо ж Ви – випускник минулих років, то можете звернутися до працівника пункту реєстрації.
Чи обов’язково проходити ЗНО за місцем реєстрації (прописки)?
Під час реєстрації для участі в ЗНО необхідно вказувати адресу фактичного перебування на період проходження тестування. Відмітка в паспорті про місце реєстрації значення не має.
Коли буде відомий графік проведення додаткової сесії зовнішнього незалежного оцінювання?
Відповідно до Календарного плану проведення зовнішнього незалежного оцінювання графік проведення додаткової сесії ЗНО-2017 буде затверджено до 28 квітня.
Коли буде відомий графік проведення вступних випробувань у формі ЗНО для здобуття ступеня магістра?
Порядок вступу на навчання та проведення єдиного фахового вступного випробування для вступу на навчання для здобуття ступеня магістра за спеціальністю 081 «Право» з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення зовнішнього незалежного оцінювання затверджується Міністерством освіти і науки України. Очікуйте на оприлюднення відповідного документа.
Паспорт у вигляді ID-карти не містить серії. Що зазначити під час створення реєстраційної картки?
Оскільки такий документ не містить серію, під час створення реєстраційної картки це поле залишається порожнім. Зазначається лише номер документа.
Відповіді надані фахівцями Українського центру оцінювання якості освіти.
Сьогодні, 6 лютого, о 10:00 стартує реєстрація для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні, яка триватиме до 17 березня.
Щоб взяти участь у ЗНО, необхідно сформувати та подати комплект реєстраційних документів:
- копію паспорта (сторінки з фотокарткою, прізвищем, ім’ям та по-батькові). У разі відсутності паспорта окремі категорії осіб можуть подати інший документ;
- дві однакові фотокартки для документів розміром 3 х 4 см із зображенням, що відповідає досягнутому віку (фотокартки мають бути виготовлені на білому або кольоровому фотопапері);
- реєстраційну картку, яку можна сформувати самостійно, за допомогою сервісу «Зареєструватися», розміщеному на сайті Українського центру оцінювання якості освіти або звернувшись до пункту реєстрації, перелік яких можна переглянути за цим посиланням.
Випускники минулих років, учні професійно-технічних та вищих навчальних закладів також мають подати копію документа про повну загальну середню освіту (для випускників минулих років) або довідку з місця навчання, що підтверджує здобуття в січні – серпні 2017 року повної загальної середньої освіти (для учнів (слухачів, студентів) професійно-технічних, вищих навчальних закладів.
За необхідності також подаються:
- медичний висновок про створення особливих (спеціальних) умов для проходження ЗНО за формою первинної облікової документації № 086-3/о «Медичний висновок про створення особливих (спеціальних) умов для проходження зовнішнього незалежного оцінювання», затвердженою наказом МОН, МОЗ від 29 серпня 2016 року № 1027/900;
- копія свідоцтва про зміну імені, та/або свідоцтва про шлюб, та/або свідоцтва про розірвання шлюбу (для осіб, у документах яких є розбіжності в персональних даних);
- копія нотаріально засвідченого перекладу українською мовою документів, наданих для реєстрації (для осіб, які подають документи, оформлені іноземною мовою);
- заява щодо надання можливості пройти зовнішнє оцінювання з певного(их) предмета(ів) під час додаткової сесії, у якій має бути вказана причина, що унеможливлює участь в основній сесії, та документ, що підтверджує цю причину.
Під час заповнення реєстраційної картки необхідно звернути увагу на розділ щодо вибору навчальних предметів для проходження ЗНО.
Цього року для випускників 2017 р. першим обов’язковим предметом буде українська мова та література. Другий предмет потрібно обрати з-поміж математики та історії. Третій – із запропонованого переліку предметів, з яких буде проводитися тестування: математика, історія України, іспанська, французька, німецька, російська, англійська мови, біологія, географія, фізика, хімія. Крім того, можна скласти в формі ЗНО ще один, четвертий предмет, який не є обов’язковим.
Випускники минулих років неодмінно мають складати ЗНО лише з української мови та літератури. Інші три предмети – на їхній вибір.
Комплект реєстраційних документів випускники 2017 року подають до закладу, в якому навчаються, а випускники минулих років та учні (слухачі, студенти) професійно-технічних, вищих навчальних закладів надсилають (бажано рекомендованим листом) на адресу регіонального центру оцінювання якості освіти.
Особа, яка успішно пройшла реєстрацію, отримає від регіонального центру сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання, інформаційний бюлетень та реєстраційне повідомлення учасника ЗНО. Ці документи будуть надіслані випускникам 2017 року до закладу, де вони навчаються, а випускникам минулих років та учням (слухачам, студентам) професійно-технічних, вищих навчальних закладів – за адресою, вказаною під час реєстрації.
Зміни до реєстраційних даних можна вносити до 31 березня.
Основну сесію ЗНО буде проведено з 23 травня до 16 червня.
Також відбудеться додаткова сесія з 3 до 12 липня.
Додаткова сесія  передбачена для учасників АТО та осіб, що проживають на тимчасово окупованій території або на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Крім того, подати документи для участі в додатковій сесії мають право особи, які не можуть пройти зовнішнє оцінювання під час основної сесії у зв’язку з тим, що:
- у рік проведення зовнішнього оцінювання навчаються за кордоном;
- за релігійними переконаннями не можуть взяти участь в основній сесії зовнішнього оцінювання з окремих навчальних предметів, що проводиться в певні дні;
-  обрали для проходження зовнішнього оцінювання два навчальних предмети, тестування з яких проводиться під час основної сесії в один день;
- вказали на необхідність створення особливих (спеціальних) умов проходження зовнішнього оцінювання, що можуть бути забезпечені лише під час додаткової сесії;
- у період проведення основної сесії зовнішнього оцінювання з окремих навчальних предметів братимуть участь у міжнародних, всеукраїнських заходах (змаганнях, конкурсах, олімпіадах тощо), включених до офіційних заходів Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури України, Міністерства молоді та спорту України, складатимуть державні іспити, перебуватимуть за кордоном;
- матимуть інші поважні причини.
Щоб зареєструватися для проходження ЗНО під час додаткової сесії, необхідно надати документ, що підтверджує причину, яка унеможливлює участь в основній сесії.
Для випускників минулих років, учнів (слухачів, студентів) професійно-технічних, ВНЗ, які проживають на неконтрольованих територіях та не мають можливості надіслати пакет документів поштою, порядком реєстрації для участі у ЗНО передбачено подання документів електронною поштою. На цю електрону пошту буде надіслано повідомлення про результати реєстрації.
Щоб бути зареєстрованим для участі в ЗНО, випускники цього навчального року, які проживають на неконтрольованих територіях, мають вибрати загальноосвітній навчальний заклад, де бажають здобути повну загальну середню освіту на території, що контролюється українською владою. Детальна інформація про умови зарахування та перелік загальноосвітніх навчальних закладів розміщена на сайті Міністерства освіти і науки України.
Особи, які потребують створення особливих (спеціальних) умов для проходження тестування, реєструючись для участі в ЗНО, мають вказати це під час заповнення реєстраційної картки, зазначити номер форми 086-3/о і дату її видачі органом або закладом охорони здоров'я. Зокрема, цього року під час додаткової сесії особи з порушеннями зору отримають можливість виконувати завдання сертифікаційної роботи у зошитах, текст яких надруковано збільшеним шрифтом, особам з порушеннями слуху буде надано додатковий час для виконання сертифікаційної роботи (до 30 хв залежно від предмета).
Докладнішу інформацію про реєстрацію на ЗНО можна дізнатися на сайті УЦОЯО http://testportal.gov.ua/
Рекомендації щодо реєстрації та участі у
пробному зовнішньому незалежному оцінюванні 2017 року
Наказом Міністерства освіти і науки України від 11.12.2015 № 1277 «Про затвердження Положення про пробне зовнішнє незалежне оцінювання», наказом Українського центру оцінювання якості освіти від 11.10.2016 № 170 «Про проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання в 2017 році»  визначено основні етапи підготовки та проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання (пробне ЗНО).
Участь у пробному ЗНО дасть змогу:
- ознайомитись з процедурою проведення;
- психологічно адаптуватися до процедури ЗНО;
- навчитись працювати із зошитом та бланками відповідей;
- правильно розраховувати час на виконання завдань;
- отримати результат.
Під час проходження пробного ЗНО необхідно знати: по-перше, реєстрація на пробне ЗНО не передбачає автоматичну реєстрацію на основне зовнішнє незалежне оцінювання; по-друге, результати пробного ЗНО не використовуються для оцінювання рівня навчальних досягнень учнів загальноосвітніх навчальних закладів та для конкурсного відбору до вищих навчальних закладів.
          Під час організації роботи щодо участі у пробному ЗНО рекомендуємо дотримуватись дорожньої карти учасника:
Зміст
Термін
1.
Реєстрація осіб, які виявили бажання взяти участь у пробному ЗНО
10.01.2017 -31.01.2017
2.
Розміщення інформації про час і місце проходження пробного ЗНО (на сторінці «Особистий кабінет учасника пробного ЗНО» буде розміщено  запрошення, яке необхідно буде самостійно роздрукувати)
До 14.03.2017
3.
Проведення пробного ЗНО
01.04.2017 (з української мови і літератури);
08.04.2017 (з біології, географії, історії України, математики, фізики, хімії, російської мови, англійської, іспанської, німецької, французької мов)
4.
Уведення учасниками відповідей до сервісу «Визначення результатів пробного ЗНО»
До 05.04.2017 (з української мови і літератури);
до 10.04.2017 (з біології, географії, історії України, математики, фізики, хімії, російської мови, англійської, іспанської, німецької, французької мов)
5.
Оприлюднення правильних відповідей до завдань пробного ЗНО
06.04.2017 (з української мови і літератури);
11.04.2017 (з біології, географії, історії України, математики, фізики, хімії, російської мови, англійської, іспанської, німецької, французької мов)
6.
Оголошення результатів пробного ЗНО (для осіб, які скористалися сервісом «Визначення результатів пробного ЗНО»)
08.04.2017 (з української мови і літератури);
14.04.2017 (з біології, географії, історії України, математики, фізики, хімії, російської мови, англійської, іспанської, німецької, французької мов)
Для оформлення реєстраційної заяви учасника пробного ЗНО необхідно:
1. Зайти на сайт Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти (ХРЦОЯО) у розділ «Пробне ЗНО 2017», «Реєстрація» (http://zno-kharkiv.org.ua).
2. Ознайомитись із Положенням про пробне ЗНО - 2017.
3. У розділі «Пробне ЗНО - 2017. Реєстрація» заповнити всі поля електронної реєстраційної форми та отримати персональний код та пароль, який прийде на електронну адресу, яку Ви вкажете під час реєстрації (зберегти код та пароль!).
4. Зайти в «Особистий кабінет учасника пробного ЗНО» на сайті ХРЦОЯО за визначеним кодом та паролем.
5. Роздрукувати та оформити реєстраційну заяву.
6. Роздрукувати реквізити для сплати кожного замовленого предмета окремо.
7. Оплатити послугу з проведення пробного ЗНО у будь-якому банку  протягом 3 робочих днів із дня створення реєстраційної заяви (уважно перевіряйте усі реквізити та назначення платежу).
8. Оформлену реєстраційну заяву (оригінал) надіслати поштою до ХРЦОЯО за адресою: майдан Свободи, 6, к. 463, м. Харків, 61022.
9.  Через 10 робочих днів із дня оплати квитанції та відправки заяви зайти на «Особистий кабінет учасника пробного ЗНО» та перевірити оплату і надходження своєї заяви. Статус заяви повинен змінитися на «Отримано», статус квитанції – «Оплачено».
Звернути увагу! Учасник пробного ЗНО може обрати максимум            2 предмета (один предмет у кожен із днів проведення пробного ЗНО).
Учасник пробного ЗНО може додати предмет протягом періоду реєстрації (у такому разі заява надсилається  повторно).
            У день пробного ЗНО:
1. Прибути до пункту проведення пробного ЗНО за 30 хвилин до його початку, маючи з собою документ, що посвідчує особу, запрошення, ручку з пастою чорного кольору.
2. Виконувати всі вимоги фахівців щодо процедури проведення пробного ЗНО.
3. У разі неявки, отримати тестові матеріали у пункті пробного ЗНО, вказаному у запрошенні, протягом трьох робочих днів.
Після завершення виконання пробного тесту, Ви можете забрати зошит із пробним тестом, бланк(и) відповідей, отримати від інструктора інформаційний бюлетень. Результат учасника за виконання завдань визначатиметься ним самостійно за сумою балів, отриманих за кожне правильно виконане завдання.
Якщо Ви бажаєте отримати результат пробного ЗНО за рейтинговою шкалою 100-200 балів, то скористайтеся сервісом «Визначення результатів пробного ЗНО», що буде розміщений на сайті ХРЦОЯО (дивись дорожню карту).
Детальну інформацію щодо послідовності дій, які необхідно виконати, щоб визначити результат, можна знайти на сайті ХРЦОЯО або в  інформаційному бюлетені, який  отримаєте після завершення виконання пробного тесту.
Повідомляємо, що вартість пробного ЗНО з одного предмета становить 129 гривень.
10 січня розпочинається реєстрація учасників пробного зовнішнього незалежного оцінювання. Цього року реєстрація триватиме до 31 січня.
Як і в попередні роки, пробне ЗНО проводиться з метою ознайомлення випускників шкіл та абітурієнтів із процедурою проведення зовнішнього незалежного оцінювання, структурою та змістом тестового зошита, порядком доступу до пункту тестування, робочого місця тощо.
Участь у пробному ЗНО є важливою складовою підготовки до тестування. Завдання, що створюються у формі предметних тестів, відповідають програмам зовнішнього незалежного оцінювання, характеристикам та структурі сертифікаційних робіт, а процедура проведення є максимально наближеною до процедури проведення основного ЗНО.
Кожен зареєстрований учасник зможе взяти участь у пробному ЗНО з української мови та літератури, а також в одному з тестів за вибором - історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, англійської, іспанської, німецької, російської, французької мов.
Пробне тестування з української мови та літератури відбудеться 1 квітня, тестування з інших предметів - 8 квітня 2017 року.
Участь у пробному зовнішньому незалежному оцінюванні є платною. Вартість одного тестування з одного тестового предмета у 2017 році складає 129 грн.
Реєстрація на пробне ЗНО здійснюється регіональними центрами оцінювання якості освіти:

(м. Київ, Київська область, Черкаська область, Чернігівська область);


(Вінницька, Житомирська та Хмельницька області);


(Дніпропетровська та Запорізька області);


(Донецька та Луганська області);


(Івано-Франківська, Чернівецька, Закарпатська та Тернопільська області);


(Львівська, Рівненська та Волинська області);


(Одеська та Кіровоградська області);


(Харківська, Сумська та Полтавська області);


(Херсонська та Миколаївська області, АР Крим та м. Севастополь).

Звертаємо увагу, що реєстрація для проходження пробного тестування не передбачає автоматичної реєстрації для участі в основній сесії зовнішнього незалежного оцінювання.
Результати пробного ЗНО не зараховуються як оцінки за державну підсумкову атестаціюта не використовуються для участі в конкурсному відборі під час вступу до вищих навчальних закладів.

Рекомендації учням щодо проходження ЗНО
Для того щоб ви могли впевнено впоратися з тестом у напруженій обстановці зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), почніть готуватись до тестування заздалегідь. А як краще впоратися з цим завданням, вам підкаже цей матеріал.
Тренуйся. Перед офіційним тестуванням варто виконувати якнайбільше опублікованих тестів - просто заради тренування, наприклад, проходити тести ЗНО онлайн. Не можна навчитись добре виконувати тести, не тренуючись на них самих, підмінюючи цю практику іншими видами контролю й самоконтролю. Ці тренування не тільки знайомлять з типовими конструкціями тестових завдань, а й дають вам інший досвід - самоспостереження й оптимальної саморегуляції під час тестування.
Поспішай. Тренуйтеся із секундоміром у руках. Порівнюйте час, необхідний для виконання тестів зовнішнього оцінювання. Обмежуйте його. Без подібних обмежень, що змушують працювати в максимально швидкому темпі, без імітації змагальної ситуації, неможливо змоделювати той стрес (напругу), що викликає будь-яке тестування.
Випробовуй. У тренуваннях застосовуйте правильну тактику, тобто додержуйтесь усіх рекомендацій, як правильно вирішувати окреме завдання чи тест у цілому. Наприклад, не слід двічі перечитувати малозрозумілу інструкцію, а треба відразу ж познайомитися з варіантами відповідей. Тоді зміст відповідей прояснить вам, що ж саме є необхідним в інструкції до даного завдання. Це конкретний приклад тактики, яку треба випробовувати. Її можна освоїти й ефективно застосовувати, тільки активно тренуючись у тестуванні. 
Пропускай. Треба навчатися пропускати важкі чи незрозумілі завдання. Пам'ятайте: у тесті завжди знайдуться такі завдання, з якими ви обов'язково впораєтесь. Просто нерозумно не дібрати балів тільки тому, що ви не добрались до «своїх» завдань, а застрягли на тих, навчальний матеріал яких вам невідомий. Звичайно, така тактика може принести успіх далеко не завжди. Якщо тест побудований за принципом «сходів» і починається з легких запитань, то не варто пропускати всі перші завдання.
Вгадуй. Якщо ви не впевнені у виборі, але інтуїтивно можете віддати перевагу якійсь відповіді перед іншими, то інтуїції варто довіряти! Така довіра, як правило, призводить до приросту балів. 
Виключай. Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати відразу правильну відповідь, а послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє концентрувати увагу всього на одній-двох відповідях (а це легше), а не відразу на п'ятьох-сімох (що набагато складніше).
Скорочуй вибір. Якщо кілька відповідей (1-2) із чотирьох чи п'яти варіантів здаються вам зовсім невідповідними, а інші такими, що підходять з рівною ймовірністю, то в цьому випадку правильніше буде не пропускати це завдання, а намагатись вибрати відповідь з інших просто навмання. Шляхом такої тактики ви отримаєте більше балів. Це - теорія ймовірності. Адже «негативне знання» (про те, яка відповідь точно не підходить) - це теж знання, і нерозумно відмовлятись від його використання.
Думай тільки про поточне завдання. Коли ви бачите завдання (запитання), забувайте все, що було в попередньому: як правило, завдання в тестах не пов'язані одне з одним, тому знання, які ви застосували в одному (уже вирішеному вами), як правило, не допомагають, а тільки заважають сконцентруватись і правильно вирішити інше завдання. Ця установка дає безцінний психологічний ефект - забудьте про невдачу в минулому завданні (якщо воно виявилось вам «не по зубах»). Думайте тільки про те, що кожне нове завдання - це шанс набрати бали.
Читай завдання до кінця. Поспіх не повинен призводити до того, що ви будете намагатися зрозуміти умови завдання за «першими словами» й добудовувати кінцівку у власній уяві. Це вірний спосіб зробити прикрі помилки в найлегших запитаннях.
Не засмучуйся. У будь-якому професійно підготовленому тесті є завдання, з якими ви просто не зможете впоратись. Більше того, усі 100 % завдань зможуть виконати лише одиниці! Тому немає ніякого сенсу розхлюпувати емоційну енергію на передчасну досаду. Навіть якщо вам здається, що ви допустили занадто помилок і просто завалили тест, пам'ятайте, що дуже часто таке відчуття є помилковим: при порівнянні ваших результатів з іншими може з'ясуватися, що інші допустили ще більше помилок. У підсумку ви одержите якщо не найвищий тестовий бал, то цілком пристойний. Ця установка особливо знадобиться «круглим відмінникам», які звикли при звичайних методах контролю домагатись максимального результату. Якщо ви хочете стати класним «тестовим бійцем», навчайтесь не тільки наносити удари, а й «тримати» їх (якщо висловлюватись термінами боксу). Треба категорично відмовитись від «комплексу відмінника», який не звик непохитно переносити окремі локальні невдачі.

Заплануй два кола. Сплануйте середній час на кожне завдання таким чином, щоб за дві третини (максимум три чверті) тестування пройти всі завдання «за першим колом». Тоді ви встигнете набрати максимум балів на легких для вас («своїх») завданнях, а потім зможете подумати й добрати щось на важких, які вам спочатку довелось пропустити.

Підготовка до ЗНО-2017
Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки від 3 лютого 2016 року № 77 «Про затвердження програм зовнішнього незалежного оцінювання осіб, які бажають здобувати вищу освіту на основі повної загальної середньої освіти» затверджено програми зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури, історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії та російської мов
Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки від 27 липня 2016 року № 888 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки від 3 лютого 2016 року № 77», розроблення та укладання тестів зовнішнього незалежного оцінювання з іноземних мов у 2017 році відбуватиметься відповідно до  програми, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 01 жовтня 2014 року № 1121.
Наказом Українського центру від 22 вересня 2016 року №163 «Про затвердження Критеріїв оцінювання завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю сертифікаційних робіт зовнішнього незалежного оцінювання 2017 року» затверджено Критерії оцінювання завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю з української мови, математики, англійської, німецької, французької, іспанської та російської мов.
Наказом Українського центру від 22 вересня 2016 року №162 «Про затвердження Загальних характеристик сертифікаційних робіт зовнішнього незалежного оцінювання 2017 року» затверджено Загальні характеристики з української мови і літератури, історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, англійської, німецької, французької, іспанської та російської мов.

Наказом Українського центру від 15 вересня 2016 року №156 «Про затвердження Схем нарахування балів за виконання завдань сертифікаційних робіт зовнішнього незалежного оцінювання 2017 року» затверджено схеми нарахування балів за виконання завдань сертифікаційних робіт зовнішнього незалежного оцінювання 2017 року.

ЗНО-2017 відбудеться з 23 травня по 15 липня

ЗНО-2017 відбудеться з 23 травня по 15 липня

Зовнішнє незалежне оцінювання 2017 року відбудеться з 23 травня до 15 липня 2017 року. Про це йдеться у наказі Міністерства освіти і науки № 889 від 27 липня 2016 року.
Також, зазначеним наказом визначено, що кожен зареєстрований учасник зовнішнього незалежного оцінювання матиме право скласти тести не більш ніж із чотирьох навчальних предметів.
Результати зовнішнього незалежного оцінювання з трьох предметів (українська мова і література (українська мова), математика або історія України (період ХХ - початок ХХІ століття), а також один навчальний предмет за вибором випускника) зараховуються як результати державної підсумкової атестації за освітній рівень повної загальної середньої освіти для випускників старшої школи загальноосвітніх навчальних закладів 2017 року.
Також, наказом затверджено перелік предметів ЗНО. Як і у цьому році зовнішнє незалежне оцінювання проводитиметься з 12 предметів: українська мова і література, історія України, математика, біологія, географія, фізика, хімія, англійська мова,  іспанська мова, німецька мова, російська мова та французька мова.
Тест ЗНО з української мови та літератури є обов’язковим для всіх абітурієнтів.

ЗНО з іноземної проведуть за старою програмою

ЗНО з іноземної проведуть за старою програмою

Розроблення та укладання тестів зовнішнього незалежного оцінювання з іноземних мов у 2017 році відбуватиметься відповідно до програми, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 01 жовтня 2014 року. Відповідні зміни внесені до наказу МОН про затвердження програм зовнішнього незалежного оцінювання.
В Українському центрі оцінювання якості освіти нагадують, що на засіданні Колегії Міністерства освіти і науки було ухвалено рішення відтермінувати запровадження зовнішнього незалежного оцінювання з іноземних мов з використанням дворівневих предметних тестів на 2018 рік.
Разом з тим, зміст тестових завдань ЗНО з української мови і літератури, історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, російської мови у 2017 році відповідатиме програмам зовнішнього незалежного оцінювання з відповідних навчальних предметів, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки від 3 лютого 2016 року № 77.
Новини про ЗНО-2017
Нагадаємо, що до 2016 року система зовнішнього тестування перебувала мало не під загрозою зриву — після вилучення серверів фахівці Центру оцінки якості освіти не могли відшукати базу завдань для тестування. У підсумку складові комплексу для тесту вдалося відновити, використавши в якості бази програми минулих років. З 2017 року представники Міносвіти збираються впровадити нові програми.
Кількість інновацій поки що залишається мінімальним. Зокрема, було знято питання про проведення дворівневих тестів — апробація нововведення не показала його ефективності і затребуваності з боку Внз. Планується, що з 2017 року буде введено аудіювання з іноземних мов, а тести з даної дисципліни увійдуть у категорію обов'язкових. Далі ми розберемо детальніше, з якими нововведеннями зіткнуться випускники 2017 року.
Зміна термінів дії сертифікатів ЗНО
До недавнього часу абітурієнти, які закінчили школу до введення практики ЗНО, могли вступати до Вузів за результатами вступних іспитів. Що стосується терміну дії сертифіката, то він був визначений періодом п'ять років. Згідно з новим освітнім нормам, вступати тепер можна тільки на підставі результатів зовнішнього тестування, а період дії сертифіката скорочується до одного року. Якщо ж випускник з якихось причин не подав заявку до ВНЗ у цьому році, наступного разу йому знову доведеться здавати ЗНО, щоб ще раз підтвердити рівень своїх знань.

Результати зовнішнього тестування в 2017 р. будуть діяти тільки рік!
ЗНО для випускників коледжів
На хвилі інформації про те, що ЗНО стає обов'язковим для випускників усіх років, цілком зрозуміле хвилювання випускників коледжів. Однак поки було озвучено рішення, що вводити ЗНО для цієї категорії абітурієнтів недоцільно. Для тих, хто отримав диплом про закінчення навчального закладу І-ІІ рівня акредитації, подальшу освіту у Вузі може бути продовжено, якщо абітурієнт успішно здасть внутрішні іспити.
Два рівня складності
З 2017 року в форматі тестів з української мови і літератури, а також в тестовому випробуванні з математики обіцяють передбачити диференціацію. Пояснюється така інновація тим, що рівень знань, який можна визначити як достатній, наприклад, для майбутніх кібернетиків і філологів, має суттєві відмінності. У 2016 році рівень буде однаковим для всіх. Однак з 2017 року можна очікувати поділу деяких дисциплін на базовий і профільний рівні складності.
Одна хвиля зарахування у ВУЗ
Кампаніями минулих років зарахування у вузи відбувалося в три етапи, кожен з яких міг «посунути» абітурієнта у списках, якщо хтось із рекомендованих для зарахування не приніс у приймальну комісію оригінали документів. Якщо ви були в списку на 21 місці, а на бюджет потрапляли перші 20 чоловік, був шанс, що хтось з них піде на іншу спеціальність і в другу хвилю ваше прізвище буде в списку щасливчиків, які пройшли на місце за держзамовленням. З нової кампанії зарахування відбуватиметься в одну хвилю.
Під час подачі документів до ВНЗ вчорашні школярі повинні вказати 15 вузів або спеціальностей-пріоритетів, зазначивши для них відповідну позицію: 1 – перший пріоритет, 15 – останній. Пріоритети можуть бути розподілені двома можливими способами: 5 вузів на 3 спеціальності-пріоритету в кожному або 1 спеціальність-пріоритет, але у 15 вузах.

За новими правилами зарахування до Внз буде проходити в один етап
Після обробки в централізованій базі даних ці відомості і бали за сертифікати переносяться у реєстр, а для абітурієнта буде визначено список Вузів, на вступ в які він може розраховувати. Після того як будуть принесені оригінали документів, може виникнути ситуація, що залишаться бюджетні місця, але, якщо ваші бали не були визначені як прохідні, то «піднятися» на них не можна.
Зміни в бальній системі
Перерахунок відбувся балів шкільного атестату. У минулому році ці оцінки перераховувалися виходячи зі шкали в 60 балів. На сьогоднішній день шкала оцінювання збільшена до 200 балів за атестат. Наприклад, 3 бали за старою системою тепер прирівнюються до 118 7 балів – до 152 а 9 – до 171 балу.
Скасовано мінімальний прохідний бал
Нагадаємо, що в кампаніях минулих років варіант, що випускник не здасть ЗНО, в принципі не передбачався. У будь-якому випадку він отримував сертифікат з зазначеними в ньому мінімальними балами. У новому навчальному році випускникам доведеться продемонструвати якийсь мінімальний рівень знань і набрати бали, в іншому випадку тест вважає не зданим, бали атестата не враховуються, а сертифікат не видається.
Інновації в розрахунку коефіцієнтів конкурсних балів
Нові законодавчі норми розширили повноваження Вишів в даному питанні. Починаючи з поточної вступної кампанії, кожен навчальний заклад буде самостійно вирішувати, яким чином формується бал для вступу. Міносвіти визначає тільки деякий процентний проміжок, який потрібно враховувати при розробці рейтингу документів школярів, вступників до ВНЗ. Як виглядає нова система
Зміни у ЗНО-2017 торкнуться і системи нарахування балів
Як мінімум 20% рейтингового бала повинні визначатися балами, отриманими за проходження ЗНО;
Як мінімум 10% загального балу повинні визначатися балами за атестат про отримання середньої освіти;
Якщо вступ до ВНЗ передбачає проведення творчого конкурсу, цей вид випробування може займати до 50% від загального рейтингового балу;
Залишені бали можуть бути розподілені на грамоти, дипломи та сертифікати за перемогу в конкурсах або МАНах, за проходження підготовчих курсів і т. д.
Предмети, які виносяться на ЗНО
Перелік предметів, які виносяться на ЗНО, поки не зазнав особливих змін. У даному списку залишається тестування з української мови та літератури, математики, історії України, хімії, фізики, біології, географії, російської, англійської, французької, німецької та іспанської мов. Максимум предметів, які можна здавати в якості ЗНО становить 4 дисципліни. Обов'язковими залишаються українська мова та література, математика або історія України (на вибір випускника).
З нового навчального року змінюється перелік вибіркових дисциплін, з яких можна складати тестування: зарубіжна література всесвітня історія стали прерогативою комісій Вузів. ЗНО з даними предметів більше не передбачено.
ЗНО з англійської (іноземної) мови
За словами Лариси Середяк, яка займає посаду директора Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти, з 2017 року англійська мова може стати обов'язковим предметом ЗНО. Міносвіти рекомендувало зробити третій обов'язковий предмет вже з 2016 року, однак громадськість надіслала петицію з проханням скасувати дане нововведення. Прохання було задоволено, однак це всього лише річна поступка.
Англійська мова буде винесена в якості шкільного іспиту і буде проходити в умовах, максимально наближених до ЗНО. А ЗНО з іноземних мов, які проходять випускники поточних років, вже передбачає читання і лист, завдання на лексику і граматику. У програмі, яка набуде чинності з 2017 року, буде доданий елемент аудіювання. Передбачається, що такий підхід дасть можливість перевірити, чи готові абітурієнти розуміти тексти на слух і вибирати з них потрібну інформацію.
Згідно з наказом Міносвіти і науки України від 18 грудня 2015 року, буде проведена апробація нового формату ЗНО з іноземних мов. У 2016 році тестове ЗНО підуть випускники шкіл Київської, Львівської та Одеської областей. Апробаціонне тестування буде включати завдання кількох рівнів складності: B1 – іноземну мову на рівні стандарту, В2 – для школярів, які вивчали мову на профільному рівні. Будуть запропоновані такі завдання, як читання, говоріння, письмо та аудіювання.
Англійська мова може стати обов'язковим при здачі ЗНО-2017
Остання частина тесту буде включати інструкцію для проходження тесту, звукозапис тексту, запитання або твердження, що відносяться до тексту, та варіанти відповідей на них. На виконання всіх завдань пробного ЗНО буде відведено 180 хвилин, з яких 30 відводиться на аудіювання. У наказі Міносвіти міститься інформація про те, що за бажанням учасників пробного тесту результати апробації можуть бути враховані в якості оцінки за державну підсумкову атестацію з іноземної мови.
Нововведення за термінами навчання в школі
Для випускників майбутніх років все більш актуальним питання про перехід на 12-річну систему шкільної освіти. Все йде до того, що через два роки ця норма набуде чинності. Згідно словами Інни Совсун, заступник міністра освіти і науки України, випускникам 2017 року хвилюватися не про що. Реформа торкнеться лише тих, хто поступить в школу в 2017 році, а перші випускники дванадцятирічки стануть абітурієнтами Вузів лише в 2029 році.
Дане нововведення викликало у суспільстві неоднозначну реакцію, тому міністерство вважає за потрібне прокоментувати своє бачення реформи. На думку Совсун, така інновація допоможе випускникам зробити усвідомлений вибір майбутньої професії. Школяр в 16-17 років зазвичай ще не розуміє, ким він бачить себе у майбутньому, що часто закінчується вступом у ВУЗ за вибором батьків або порадою старших друзів.
Останні три класи будуть передбачати професійне навчання на гуманітарної або технічної основі. Також передбачається, що професійна шкільна підготовка дозволить скоротити навчальну програму профільних Вузів, прибравши з неї предмети циклу загальної підготовки.
Нормативнi документи / за 2017 рiк

ЗОВНІШНЄ НЕЗАЛЕЖНЕ ОЦІНЮВАННЯ З АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ 2016


на головну res7 червня було проведено зовнішнє незалежне оцінювання з англійської мови.
Загальна кількість пунктів проведення зовнішнього незалежного оцінювання, на базі яких учасники виконували сертифікаційні роботи,  11 (у містах Суми, Конотоп).
Усього на ЗНО з англійської мови зареєструвалися 2200 осіб (у м.Суми-1576), з’явилися - 2018 (у м.Суми-1429), що становить 91,7 %(у м.Суми-90,7%).
На усіх пунктах проведення зовнішнього незалежного оцінювання чергували медичні працівники. Охорону громадського порядку на пунктах тестування здійснювали працівники національної поліції.
На 1 пункті був присутній 1 громадський спостерігач.
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ ЗНО

www.mon.gov.ua - Міністерство освіти і науки України
www.testportal.gov.ua - Український центр оцінювання якості освіти
www.zno-kharkiv.org.ua - Харківський регіональний центр оцінювання якості освіти
www.forum-zno.org.ua - форум про зовнішнє незалежне оцінювання
www.useti.org.ua  - USETI - програма сприяння зовнішньому тестуванню

Готуватися до ЗНО з англійської мови потрібно самовіддано
Підготовка до ЗНО безумовно трудомісткий та об’ємний процес, який вимагає від старшокласників старанності, концентрації уваги, мотивації та часу, оскільки важливо опанувати не лише теоретичні знання, а й певні навички та вміння. Підготовка до ЗНО з іноземних мов має ряд особливостей.  
До яких завдань варто готуватися школярам? 
До системи тестових завдань та їх оцінювання щороку вносяться певні зміни, проте сама структура тестів залишається відносно стабільною. Тест складається з трьох частин. Перша – читання, у процесі виконання якої перевіряються вміння абітурієнтів розуміти іншомовні тексти. У тесті пропонують завдання на встановлення відповідності (наприклад, підбір заголовків до частин тексту чи встановлення відповідності між поданими оголошеннями та запропонованими  твердженнями), завдання з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох, завдання на заповнення пропусків у тексті фрагментами речень чи реченнями. Друга частина – використання мови, яка передбачає перевірку знань граматичного та лексичного матеріалу. Майбутні абітурієнти виконують завдання на вибір правильної відповіді із чотирьох запропонованих.  Третє завдання – письмо, яке передбачає розгорнуту письмову відповідь абітурієнта. У тестах минулих років абітурієнтам пропонувалося написати лист (переважно до друга) на основі  поданої ситуації.
Як на вашу думку, коли варто починати підготовку до ЗНО?
Чим швидше, тим краще. Практика свідчить, що тести складають краще ті абітурієнти, які ретельно готувалися до уроків впродовж усього періоду навчання в школі. Дещо у кращому становищі перебувають також учні спеціалізованих шкіл чи класів, які мають більше уроків на тиждень англійської мови. Якщо ж учень має значні прогалини у знаннях, то за один рік опанувати мову на відповідному рівні може бути досить непросто, адже абітурієнтам потрібно не лише здобути певні знання, але ще сформувати навички і вміння. Наприклад, потрібно не лише знати слово, а й вміти розпізнавати його в тексті, а також правильно вживати. Гадаю, що цілеспрямовану підготовку варто починати з 10 класу. У такому випадку можна оволодіти значною кількістю лексичних одиниць, вивчити граматику, навчитися розуміти тексти тощо. Надзвичайно важливим є чуття мови, а воно розвивається впродовж тривалого проміжку часу. 
Якими підручниками, посібниками чи розробками Ви радите користуватися для підготовки?
Насправді важко назвати якесь конкретне видання, адже все залежить від рівня володіння мовою учня. До вибору літератури потрібно ставитися ретельно. Доцільно обирати літературу, яка рекомендована Міністерством освіти, а також посібники таких відомих видавництв, як Oxford University Press, Cambridge University Press, Longman, Express Publishing тощо. Також не зайве проконсультуватися з учителем. На жаль, є збірки тестових завдань із помилками у відповідях. Таких видань не багато, але трапляються. Якщо учень готується сам і орієнтується на запропоновані ключі, то  вкрай важливо аби вони були правильні. 
Сьогодні модно вивчати мову, читаючи книги та переглядаючи фільми англійською. Наскільки це ефективно?
Безумовно, читання книг дуже корисне, адже таким чином читач знайомиться із мовленнєвими взірцями. Книги можливо підібрати відповідно до власного рівня володіння мовою. Йдеться про видання, адаптовані носіями мови до певного рівня. Серед них можу назвати шестирівневу серію адаптованих книг класичної літератури The Oxford Bookworms Library (1 рівень – найпростіший, шостий – найскладніший). Останній рівень містить 2500 слів. Важливо те, що до книг додається аудіодиск. Відтак, можна працювати не лише із друкованим джерелом, але й з аудіозаписом тексту, що сприяє розвитку вмінь аудіювання. Учням з вищим рівнем володіння мовою раджу читати неадаптовані книги. При їх підборі теж може знадобитися порада вчителя, адже одних авторів читати легше, інших важче. Дуже ефективним є також перегляд фільмів англійською мовою.  Для полегшення розуміння можна дивитися фільми із субтитрами. А тим, хто любить музику, можу порадити слухати і перекладати пісні – це збільшує словниковий запас, розвиває вміння аудіювання, чуття мови. Загалом кожен повинен сформувати свій стиль вивчення англійської мови, який буде цікавим і ефективним. 
У процесі підготовки до ЗНО із англійської мови на що варто звернути увагу старшокласникам?
Тести передбачають перевірку сформованості вмінь читання, письма, а також знання лексичного та граматичного матеріалу. Тестом не передбачено перевірки рівня сформованості в абітурієнтів умінь аудіювання чи говоріння. Проте, вивчення мови – це процес комплексний, і всі види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, письмо, говоріння) пов’язані між собою. Зрозуміло, що чим краще ви говорите, тим краще пишете. Більше того, я впевнена: школярі вивчають англійську мову не лише для того, аби здати ЗНО, а й для подальшого її використання та вдосконалення. Тому  у процесі підготовки до ЗНО не раджу зосереджуватися виключно на тих аспектах, які відображені в ЗНО. А от за кілька місяців до тестування доцільно сконцентруватися саме на типових завданнях. Раджу також звернути увагу на розширення власного словникового запасу, адже Програмою ЗНО з англійської мови 2013 року передбачено лексичний запас абітурієнтів обсягом 2500 лексичних одиниць. Для кращого запам’ятовування лексику доцільно вивчати у контексті (читаючи текст, виділіть слова, яких не знаєте, але які часто вам зустрічалися; випишіть в словник і вивчіть; намагайтесь використовувати нові слова у мовленні). Для успішної здачі тесту важливо також оволодіти граматичним матеріалом, передбаченим шкільною програмою. Без знань граматики не лише важко написати розгорнуту відповідь, виконати граматичне завдання, але й зрозуміти тексти. Важливо також оволодіти вміннями письма, для чого потрібно писати різні види текстів (есе, статті, листи, вітальні листівки тощо). Отже, слухайте, читайте, виконуйте типові завдання, намагайтеся спілкуватися (у тому числі і з носіями мови). 
Спілкування з носіями мови безумовно важливе, проте не всі школярі мають можливість контактувати з ними безпосередньо. Як бути у такій ситуації? 
Друзів для переписки можна знайти через інтернет. З безпосереднім контактом складніше. Розуміючи це, цьогоріч при факультеті іноземних мов ТНПУ почала діяти Мовна школа за підтримки Корпусу миру США в Україні та із залученням волонтера Корпусу миру (носія мови) з відповідною освітою та ступенем.  
Розкажіть, будь ласка, детальніше про школу.
Школа розпочала роботу за ініціативи волонтера Корпусу Миру Наталі Ганлет, яка вже впродовж майже року викладає на англійському відділенні факультету іноземних мов нашого університету, а також викладачів кафедри практики англійської мови та методики її викладання, яка є випусковою кафедрою на англійському відділенні (ми працюємо із студентами від першого курсу до останнього). До співпраці ми запрошуємо учнів 10 та 11 класів. Заняття проходять раз на місяць, адже ми розуміємо, що майбутні абітурієнти дуже зайняті. Перше заняття вже відбулося 24 жовтня. Приємно, що на відкриття до нас прийшло більше 70 старшокласників, а після завершення заняття дехто підходив і цікавився, чи їхні друзі ще можуть приєднатися. Так, приєднатися до Мовної школи при ТНПУ можуть всі охочі.  Більш детальну інформацію та розклад занять можна дізнатися у групі в соціальній мережі English spoken here vk.com/event59668665.
Як проходять заняття?
Заняття, яке проводить Наталі Ганлет та кілька викладачів кафедри, триває дві години з невеличкою перервою. На занятті залучені усі види мовленнєвої діяльності: аудіювання, говоріння, читання, письмо, а також лексичний, граматичний та фонетичний аспекти мови.  Учні мають змогу звикнути до різних стилів викладання, адже із ними працюють різні викладачі кафедри. Ми активно залучаємо сучасні інформаційні технології, тим більше, що в нашому університеті для цього створені прекрасні умови. 
Скільки коштує навчання у Мовній школі?
Навчання безкоштовне. Викладачі, які працюють у школі, великі ентузіасти своєї справи. Дуже приємно, що наш почин отримав підтримку від учнів. Пригадую, як обговорюючи ідею створення школи, ми хвилювалися, чи будуть школярі мати час відвідувати заняття. Тому  були приємно вражені, коли побачили, скільки учнів відгукнулося. 
Чи можна вважати Мовну школу альтернативою курсам із вивчення іноземної мови чи репетиторам?
Відвідування мовної школи є чудовим доповненням до систематичної роботи учня з підготовки до занять чи ЗНО. Перевага Мовної школи у тому, що тут школярі можуть поспілкуватися з носієм мови (знову ж таки наголошую, не просто носієм, а викладачем із відповідною освітою та ступенем магістра), відчути себе у ролі студентів, познайомитися із стилем університетського викладання. Крім того, вони мають змогу порівняти свій рівень знань та навичок із рівнем інших. Учні бачать, у чому вони кращі, а що потрібно наздоганяти. 
Давайте підсумуємо, як отримати високий бал на ЗНО з англійської мови?
Потрібно ретельно і сімовіддано готуватися, а також налаштовуватися психологічно. Дві години, відведені на виконання тесту з іноземної мови, –  це досить небагато, тому потрібно навчитися раціонально розподілити час. Доцільно спробувати свої сили на пробному тестуванні, де учні ознайомляться з процедурою проведення тестів. Варто навіть вдома спробувати розв’язати якийсь тест минулих років за 2 години.  Під час виконання тесту не варто зациклюватися на складних питаннях, а залишити їх на потім, зробивши спочатку ті, в яких впевнені. 
Роботи багато, але якщо є бажання і сила волі, то все буде добре.

Немає коментарів:

Дописати коментар